Atidaryti meniu

Oro ozonavimas patalpoje


• Ribota koncentracija (0,005–0,02 mg / m3), kasdien vartojant 10–15 minučių, ozonas padeda pagerinti žmogaus sveikatą ir sukuria palankų fizioterapinį poveikį.
• Ozonacija yra viena iš veiksmingiausių oro valymo priemonių nuo kvapų, įvairių kenksmingų medžiagų, bakterijų, virusų, dulkių erkučių ir pelėsių sporų.
• Ozonacija, skirta patalpų dezinfekavimui, turėtų būti vykdoma patalpose be žmonių.

Ozonas vadinas alotropiniu deguonies modifikavimu, kurio molekulėje yra ne du deguonies atomai, o trys. Skirtingai nuo paprasto dviejų atomų deguonies, ozonas turi būdingą šviežumo kvapą, pagal kurį jis pirmą kartą buvo rastas 1785 m. Ozonas susidaro visuose fiziniuose ir cheminiuose procesuose, dėl kurių atsiranda laisvi deguonies atomai, pvz., perkūnija – lemia „šviežio skonio“ po perkūnijos susidariusi orą (šis oras tampa labai švarus dėl lietaus, kurių lašai išvalo užterštumą iš atmosferos).

Gamtinėse koncentracijose (0,005–0,02 mg / m3) ozonas turi stimuliacinį poveikį žmogaus organizmui, didina atsparumą šalčiui, toksiškų medžiagų veikimui, hipoksijai, sukelia hemoglobino ir raudonųjų kraujo kūnelių padidėjimą, didina leukocitų fagocitinį aktyvumą ir kraujo serumo titrą, padidina organizmo imunobiologinį potencialą. Nedidelėmis koncentracijomis ozonas taip pat turi teigiamą poveikį kvėpavimo funkcijai – žymiai padidėja kvėpavimo užlaikymo trukmė, kvėpavimas tampa retesnis, padidėja gyvybiška plaučių apimtis ir maksimali ventiliacija. Ozonas įtakoja arterinį kraujospūdį, jis sumažėja arba normalizuojasi, kaip ir ilgai kvepuojant šviežiu oru.

Chemiškai labai aktyvus ozonas tam tikrose koncentracijose yra toksiškas žmonėms. Ozono kvapo suvokimo riba (kaip šviežumo kvapas) sudaro 0,015–0,2 mg / m3, o ozono koncentracija yra apie 0,5 mg / m3 ir daugiau, ore užuodžiamas nemalonus, aštrus kvapas, pastebimas sąnarių ir kvėpavimo takų gleivinės dirginimas, neretai atsiranda stiprus, smaugiantis kosulys, kartais su sunkiais astmos priepuoliais. Taip pat gali pasireikšti krūtinės spaudimas, galvos svaigimas, sumažėjęs kraujospūdis, išsiplėtę kapiliarai.

Didelė (iki 1-2 mg / m3) ozono koncentracija susidaro fotocheminio smogo metu: dėl saulės ultravioletinių spindulių poveikio azoto oksidams ir angliavandeniliams, išleidžiamiems į atmosferą su išmetamosiomis dujomis ir kitais pramoniniais išmetimais.

Didelėse koncentracijose ozonas turi ryškų toksišką poveikį, sukelia nuovargio jausmą, dirglumą, astenoneurotinę būsena, galvos skausmą. Stiprus kosulys, galvos skausmas, galvos svaigimas, padidėjęs pulsas, kartais staigus širdies silpnumas, ilgas skausmas krūtinėje pasireiškia netgi trumpalaikiu ozono įkvėpimu 2-20 mg / m3 koncentracijoje, o tai jau kelia rimtą pavojų žmonių sveikatai ir gyvybei. Didžiausia leistina ozono koncentracija pramoninių patalpų darbo zonoje yra 0,1 mg / m3, didžiausia vienkartinė ozono koncentracija gyvenamųjų vietovių atmosferos ore yra 0,16 mg / m3, o dienos vidurkis – 0,03 mg / m3. Oro kondicionavimo ozonavimo greitis yra 0,01-0,02 mg / m3.

Ozonacija yra viena iš veiksmingiausių priemonių valant orą nuo kvapų, įvairių cheminių medžiagų, bakterijų, virusų, pelėsių sporų. Ozono dezinfekcinio poveikio mechanizmas vis dar nėra gerai ištirtas. Daroma prielaida, kad ozonas patenka į junginius su organinėmis mikroorganizmų medžiagomis, paveikdamas jiems gyvybiškai svarbius fermentus , sutrikdydamas ląstelių metabolizmą, kuris lemia jų mirtį. Ozono poveikis yra ribinis, o mikroorganizmų mirtis atsiranda tik tada, kai viršijama tam tikra kritinė ozono koncentracija.

Būdamas vienas iš galingiausių oksidatorių, ozonas naikina blogus pelėsinius kvapus. Dėl šios savybės ozonatorius yra naudojamas gyvenamųjų ir pramoninių patalpų oro išvalymui ir dezodoravimui. Norint normalizuoti oro kokybę, galima naudoti ozonaciją – tai yra ypatingas kontroliuojamas ozono koncentracijos padidėjimas ore, nes esant ozonui įvairių medžiagų absorbcijos gebėjimas smarkiai sumažėja, toksiškos medžiagos desorbuojamos ir gali būti pašalintos iš oro patalpos. Bendras toksinių medžiagų kiekio sumažėjimas patalpoje dėl papildomos oksidacijos ir mažiau pavojingų medžiagų susidarymo iš jų, turi tam tikrą poveikį.

Ozonas yra nestabilus cheminis junginys, ozono molekulės suskaidomos į deguonies molekules, priklausomai nuo temperatūros, šviesos ir kitų veiksnių per 1-3 valandas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

© 2021 ecoprotest.lt · Kopijuoti be leidimo draudžiama

Russia