Atidaryti meniu

Ozono panaudojimas. Įdomus faktai.


Ozonas – allotropinis deguonies modifikavimas esantis vienas stipriausių oksidatorių. Dėl didelio cheminio aktyvumo ozonas aktyviai reaguoja su daugeliui žinomų organinių ir neorganinių medžiagų, kurių produktų reakcijos yra neutralios medžiagos – anglies dioksidas, vanduo arba druskos.

Ozono naudojimas yra įvairus ir turi daug reikšmingų pranašumų, palyginti su tradiciniais sanitarinio dezinfekavimo metodais, dėl didelio oksidacinio gebėjimo, lengvo gavimo, naudojimo ir mažų sąnaudų. Ypač ozonas yra efektyvus vandens ir oro sanitariniam valymui.
Ozonas sunaikina beveik visus mikroorganizmus ir virusus. Jis lėtina arba visai sustabdo pelėsių ir grybų vystymąsi. Pavyzdžiui, kai kuriose technologijose, tokiose kaip dezodoravime (kvapų naikinimas) arba patalpų valyme nuo gyvsidabrio garų (demercurizacija), ozonas neturi sau lygių.

Ozono kvapas apdorojimo metu:

Ozonas turi būdingą kvapą, kuris mums visiems pažįstamas nuo vaikystės. Ozonas kvepia kaip po kvarco panaudojimo medicinos gydymo įstaigoje. Taip pat mes jaučiame ozono kvapą po perkūnijos, kai jis susidaro elektros iškrovos metu.

Kaip ozonas veikią žmogų:

Ozono dujos yra toksiškos medžiagos ir didelėmis koncentracijomis gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų nudegimus, akių dirginimą ir net apsinuodijimą.
Žmogus pradeda jausti ozono kvapą jau tada, kai jo koncentracija aplinkos ore yra 10% leistinos normos, todėl nedidelis ozono kvapas neturi kelti susirūpinimo.

Nustatyta, kad toksinis ozono poveikis pasireiškia 5 … 10 kartų viršijant jo kiekį, lyginant su natūraliu oru (20 … 40 μg / m3). Taip pat nustatyta, kad pridėjus ozoną prie kondicionuojamo oro koncentracijos 10 … 15 μg / m3, pastebimas teigiamas poveikis kvėpavimo funkcijai: kvėpavimo dažnis tampa retesnis, didėja gyvybinė galia ir didėja plaučių ventiliacija. Be to, darbo dienos pabaigoje, pastebimas darbuotojams šiek tiek sumažėjęs sistolinis kraujospūdis, mažėja nusiskundimų skaičius, dėl deguonies trūkumo biuro patalpose (tvankumo).

Dezinfekuojant patalpą, ozono koncentracija gali būti 3–20 mg / m3, todėl dezinfekcija su ozonu atliekama be žmonių (MPC darbo zonoje 0,1 mg / m3). Tačiau ozono pavojus neturėtų būti perdėtas: O3 molekulė yra labai nestabili (pusinis susiskaidymo laikas kambario temperatūroje yra 20-30 minučių). Po to, kai ozono generatorius nustoja veikti, ozonas greitai savaime skaidosi, jo koncentracija artėja prie natūralios aplinkos, todėl būtina stebėti tik patalpos išlaikymą, kai nėra žmonių (2–3 val.), arba vėdinti kambarį (15–30 minučių).

„Esant natūralioms koncentracijoms (0,01-0,03 mg / m3), ozonas turi stimulinį poveikį žmogaus organizmui – jis padidina atsparumą toksiškų medžiagų poveikiui, hipoksija, sukelia hemoglobino ir raudonųjų kraujo kūnelių padidėjimą, didina leukocitų fagocitinį aktyvumą, skatina organizmo imunologinį potencialą, turi teigiamą poveikį kvėpavimo funkcijai “(Didžioji medicininė enciklopedija).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

© 2021 ecoprotest.lt · Kopijuoti be leidimo draudžiama

Russia